Duman Tahliye Kapakları

Yangın esnasında, ısının ve dumanın taşınması ile birlikte yangın çok daha hızlı büyür. Özellikle atriumlu yapılar, kubbeli yapılar avmler gibi ve büyük hangar ve fabrikalarda yanma devam etikçe biriken ısı ve duman yükselerek havadan yayılmayı hızlandırmaktadır. 

Yangın gibi duman da bir binanın içinden hızla ve kolayca yayılabilir. Duman yükselir, bu nedenle yayılmasının en hızlı yollarından biri binanın havalandırma sistemidir. Yangın sırasında duman solunması başlıca ölüm nedeni olduğundan, dumanın yayılmasını önlemek, tahliye sırasında yolcuların güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. 

Öyleyse, duman damperleri dumanın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için tam olarak nasıl çalışır?

Duman tahliye kapakları belirli öşçülerde açık çatı ve tavanlara yerleştirilerek, yangının başlangıcında 72 derece de kendiliğinden yada otomasyon sistemine bağlı olarak çalışır ve yükselen ısı ve dumanı tahliye eder.

Yangın esnasında ölümlerin temel nedeni yanma değil zehirli gaz solumasıdır. Zehirli gazın kapalı ortamdan tahliye edilmesi hem insan tahliyelerini kolaylaştırır hemde müdahale personeli için büyük kolaylıklar sağlar. Bununla birlikte de yayılmanın önüne geçer. 


Firmamız duman tahliye kapakları için camlı aydınlık yangına dayanıklı yada çelik gövde ve çelik kapaıklı olmak üzere iki farklı ürün üretmektedir.

Ürünlerimiz sizin ihtiyacınıza göre tasarlanır ve imalat süreci başlar. Kapakların montajının yapılacağı alanların tek tip olmaması ve kapakların farklı ihtiyaçlar içinde kullanılabilmesi için çok geniş yelpazede ürün tasarımı ve üretimi yapılmaktadır.

Duman tahliye kapakları ayrıca kontrol paneline bağlanarak iklimlendirmede ve havalandırmadada kullanılabilmektedir.


Duman tahliye kapaklarını kayseri osb bölgesinde kendi üretim tesisimizde üretmekteyiz.