Davlumbaz Söndürme Sistemi

Davlumbaz Söndürme Sistemi Nedir?

Gıda işletmelerinde mutfakta ocak üzeri davlumbaz ve baca sistemini korumak maksadıyla, davlumbaz içerisinde kurulan Davlumbaz Söndürme Sistemi, sizleri olası baca yangınlarından korumak için kurulur. Izgara ve baca yangınları sadece kendi sistemi içerisinde düşünülemez. Olası bir baca yangınında, bacanın içerisinde bulunan yağın tutuşması ile sıcaklık yaklaşık olarak 600 santigrat derecelere çıkar, bu da bacanın etrafında ne varsa tutuşacağı anlamına gelir. Örnek verecek olursak tavan arasında bulunan tüm kablo tesisatınız, bacanın etrafından geçen çatı sisteminiz veya bacanın yanından geçen bir duvarın arkasındaki her şey yanabilir.

Davlumbaz Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Ocak içerisinde oluşan yangınla birlikte ani ısı yükselmesi görülür. Isının 180 c’ye ulaşması ile birlikte sistem için kurulan gergi telinin arasındaki bakır algılayıcı erimeye başlar. Erime ile birlikte gergi teli boşa çıkar ve sistemi aktif hale getirir. Sistemin aktif hale gelmesi ile birlikte Davlumbaz içerisinde yerleştirilen nozullar aracılığı ile Sistemdeki Yangını söndürmek için özel olarak hazırlanmış sıvı ocak üzerine ve baca içerisine boşalmaya başlar, sıvının amacı yanan madde üzerine ince bir film tabaka çekerek boğma yöntemi ile yangını söndürmesidir.


Otomatik Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri Neden Gereklidir?

• Tüm mutfakların 7/24 yangından korunmasını sağlamaktadır.
• Yangınla birlikte işletmenizin  hasar görmesini önler. BU nedenle iş gücü ve maddi zararı en alt düzeye çeker.
• Yağ yangınları söndürme açısından yangın türleri arasından en tehlikelilerindendir ve  diğer yangın söndürme sistemleri ile söndürmek zordur.
• Hiç müdahale gerektirmeden yangınla mücadele eder ve soğumayı sağlar.

Mutfak davlumbaz söndürme sistemini oluşturan ekipmanlar;

1. Mekanizma.
2. İçinde söndürücü sıvı bulunan tüp.
3. Söndücü sıvı.
4. İtici tüp Azot.
5. Ergir lehimli bağlantılar.
6. Nozullar.
7. Gergi teli.
8. Paslanmaz söndücü sıvı boşaltım hattı.
9. Galvaniz gergi teli taşınım hattı.
10. Swich.
11. Gaz kesme vanası.
12. Sızdırmazlık adaptörü.
13. Manuel çekme kolu.

Onaylı;

Firmamız tarafından satışı, montajı ve bakımı yapılan davlumbaz söndürme sistemleri mutfaklarda bulunan pişirme gruplarını, davlumbaz ve bacaları, yangın tehlikesine karşı korumak için geliştirilmiştir. Sistemlerimiz NFPA 17 A`ya (Wet Chemical Extinguishing Systems) uygundur ve UL300 listelidir.

Kullanım Alanları;

• Restaurantlar
• Oteller
• Hastaneler
• Tatil köyleri
• Alışveriş merkezleri
• Fabrikalar
• Okullar ve Hastaneler

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
19.12.2007 - 2007 / 4390
Mutfaklar ve çay ocakları

MADDE 41 – (1) Yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ile bir anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılmalı ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama, gaz kesme ve uyarı tesisatı kurulması şarttır.

Ayrıca aşağıda yer alan konular hakkında blog sayfalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

mutfak davlumbaz söndürme sistemleri, davlumbaz içi yangın söndürme fiyatları, davlumbaz söndürme sistemi yönetmeliği, davlumbaz içi yangın söndürme sistemleri, davlumbaz yangın söndürme sistemleri  istanbul, mutfak yangın söndürme sistemleri, davlumbaz söndürme sistemi hesabı, fm200 söndürme sistemi ve daha fazlası