Duman Kontrolü ve Modellemesi

Duman Kontrolü ve Modellemesi

Duman modellemesi, dumanın yangın durumunda nasıl davranacağını simüle etmek için kullanılan bir tekniktir. 

Alışveriş merkezi veya atriyumlu bir bina gibi bazı bina tiplerinde, standart tasarım sürecinin bir parçası olarak duman modellemesi gerekebilir.

Bazılarında, bir bina için bir yangın mühendisliği gerekçesinin bir parçası olarak kullanılabilir (uzun seyahat mesafelerini haklı çıkarmak gibi).

Mevcut iki ana tür duman modeli var, bölge duman modellemesi ve CFD duman modellemesi.

Zon modeli , pratik deneylerden elde edilen denklemlere dayanan bir tekniktir. Düşünülen bina için fiziksel geometri ve muhtemel yangın senaryoları gerçekleştirilen yangın testlerinin sınırlamaları dahilinde olduğu sürece, bölge duman modelleri olası duman akış oranlarını tahmin etmek için mükemmel kabul edilebilir bir yöntemdir.

Zon modelleri nispeten basit ve hızlı bir şekilde yürütülmeleri avantajına sahiptir. Bununla birlikte, bina şekli veya yangın senaryosu gerçekleştirilen deneylerin sınırları dışındaysa, bölge modelleri kullanılamaz. Bu nedenle, yalnızca belirli belirli durumlarda yararlıdır, ancak bu durumlarda hızlı, basit ve doğru sonuçlar verirler.

CFD duman modellemesi çok farklı bir yaklaşımdır. Tekniğin temelini, modellenecek alanın alanı bir çok sayıda tek tek hücrelere (genellikle yüz binlerce) ayıran bir bilgisayar programına yerleştirilmiş olmasıdır. Bilgisayar programı daha sonra, yangın süresince her bir hücre arasındaki hava ve duman akışını analiz etmek için fizik ve akışkan akışının temel kanunlarını kullanıyor.

CFD analizleri, bilgisayar benzetimi içinde ayarlamak için bölge modellerinden daha uzun sürer ve her bir analizin, yüksek spesifikasyonlu bilgisayarlarda bile, çalıştırılması birkaç gün sürebilir. Ancak, bölge modellerini kullanarak mümkün olanlardan çok daha geniş bir senaryonun duman akışını analiz edebilirler.

Diğer Yazılar